Jafia

11 000,00 

Kategoria:

Opis

Jafia

[et_pb_rating _builder_version=”3.0.89″ background_layout=”light” /]
O ZESPOLE

Jafia Namuel grali wiele koncertów w Polsce (ok. 120 rocznie), a także zagrali ok. 40 koncertów w Niemczech, Holandii, Belgii i Francji. Wystąpili na kilku festiwalach, m.in. Song of Songs Festiwal w Toruniu, Folk Fiesta, Przystanek Woodstock w Żarach. Zespół nagrał także wspólnie z Voo Voo hymn WOŚP pt. Karnawał – pozytywne myślenie.

Po kilku latach przerwy spowodowanej wyjazdem lidera grupy za granicę, zespół powrócił w 2006 na scenę. Zagrali m.in. na festiwalach Reggae nad Wartą, Ostróda Reggae Festiwal, Reggae na Piaskach, czy Przystanek Jamajka w Szczecinie, oraz na kilku koncertach trasy Roots Reggae Party.

KARIERA

Jafia Namuel powstała w Pile w 1994 roku a zadebiutowała na rynku wydawniczym dwa lata później za sprawą albumu “Roots & Culture”. Grupa została wtedy okrzyknięta najbardziej “jamajskim” zespołem w Polsce. Muzycy postawili bowiem na korzenne jamajskie reggae, przez kilka lat pracując nad oryginalnym brzmieniem a charyzmatyczny wokalista zespołu – Dawid Portasz – używał nawet w swoich tekstach jamajskiego dialektu. Wszystko to sprawiało, że ludzie, którzy słyszeli muzykę Jafii po raz pierwszy, dziwili się, że jest to zespół z Polski…

Grupa zyskała popularność m.in. dzięki utworowi “Pozytywne Myślenie” został wybrany przez Jurka Owsiaka na ogólnopolski hymn WOŚP, wydany ponownie w 1998 roku na singlu VOO VOO i JAFIA NAMUEL ?Karnawał ? Pozytywne Myślenie?. Jafia Namuel zyskała wielu miłośników także dzięki świetnym koncertom, których grała ogromną ilość. W latach 1998-2000 zespół dawał około 120 koncertów rocznie, grając zarówno w Polsce jak i za granicą: Belgia, Holandia, Niemcy, Francja.

W 2000 roku Jafia Namuel zawiesiła swoją działalność a wokalista – Dawid Portasz wyjechał do Londynu, gdzie zajmował się działalnością studyjną. Reaktywacja zespołu nastąpiła w 2006 roku.

W styczniu 2009 roku, po 10 latach od nagrania, w końcu ukazała się niewydana wcześniej płyta “In Time”, na której gra znakomity polski saksofonista – Mateusz Pospieszalski. Mimo tego, że płyta została nagrana 10 lat temu, brzmi bardzo oryginalnie a uniwersalny przekaz płyty nie stracił nic na swej aktualności.

Na przełomie maja i czerwca 2008 Dawid Portasz razem z Krystianem ?K-Jah? Walczakiem i Mateuszem Pospieszalskim wyjechał na Jamajkę do legendarnego studia ?Tuff Gong? Boba Marley?a. Tam został zarejestrowany materiał polskiego projektu Rastasize. Na płycie tej zagrała ścisła światowa czołówka muzyków reggae z najlepszą reggae-ową sekcją rytmiczną świata, duetem Sly & Robbie na czele. W ten sposób Dawid Portasz stał się pierwszym polskim wokalistą, który nagrał płytę na Jamajce i to w dodatku współpracując z muzykami i producentami płyt Boba Marleya, Shagy?ego, Ziggy Marleya i wielu wielu innych światowych gwiazd muzyki reggae i nie tylko. Płyta Rastasize ?Day by Day? ukazała się w sierpniu 2009 roku zbierając świetne recenzje krytyków i publiczności.

KONTAKT

Art Manager Katalog  Artystyczny

Ula Burek
tel: +48 517 336 121
email: u.burek@katalogartystyczny.pl

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o “Jafia”

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *